Chcete snížit účty za energie a žít udržitelněji? Nová zelená úsporám je jeden ze způsobů, který vám pomůže na cestě k soběstačné a ekologické domácnosti.
Energetická krize, změna klimatu a rostoucí ceny energií přiměly mnoho domácností a firem hledat efektivnější a udržitelnější způsoby výroby energie. Jedním z oblíbených a efektivních řešení je fotovoltaika – technologie, která umožňuje výrobu elektřiny ze slunečního záření. V České republice je rozvoj fotovoltaiky podporován například programem Nová zelená úsporám, který si klade za cíl pomoci obyvatelům investovat do obnovitelných zdrojů energie a dosáhnout tak energetických úspor.
Co je to Nová zelená úsporám?
Program Nová zelená úsporám (NZÚ) je iniciativou Ministerstva životního prostředí zaměřenou na podporu energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech.
Tento program nabízí dotace pro rodinné a bytové domy na širokou škálu opatření, která přispívají ke snížení energetické náročnosti budov a zvýšení jejich ekologické udržitelnosti. Mezi podporovaná opatření patří zateplování, výměna oken, instalace rekuperačních jednotek, ale také investice do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy.
Zjednodušenou verzí NZÚ je pak Nová zelená úsporám Light, která se zaměřuje na podporu úsporných opatření pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Cílem tohoto podprogramu je minimalizovat potřebu vlastních finančních prostředků na provádění úsporných opatření, která mají pomoci domácnostem v obtížích snížit náklady na bydlení.
Jak získat dotaci na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám?
Základní podmínkou je, že dotace se poskytují pouze na nové fotovoltaické systémy. Žadatel přitom nesmí mít žádnou jinou aktivní žádost o podporu z programu Nová zelená úsporám.
Dále musí být vyrobená elektřina využita výhradně pro vlastní spotřebu, nelze ji tedy prodávat do sítě. Nově je ale možné využít podporu i na ostrovní fotovoltaické systémy, které nejsou připojeny k síti.
O dotaci na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám může zažádat pouze:
- vlastník stávajícího rodinného domu;
- stavebník nového rodinného domu nebo osoba, které svědčí právo jeho stavby,
- nabyvatel nového rodinného domu (v postavení žadatele může být také zájemce o koupi nového rodinného domu, který tento zájem prokáže písemnou dohodou uzavřenou se stavebníkem nebo prvním vlastníkem tohoto domu);
- příspěvková organizace zřízená v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ale pouze v případech územního samosprávného celku, který splňuje podmínky být oprávněným žadatelem, a také jen po předchozím písemném souhlasu zřizovatele;
- nově také majitel rekreačního objektu, který je užíván k trvalému bydlení (min. 2 roky), přičemž trvalé bydlení v rekreačním objektu lze prokázat například uvedením adresy chalupy jako trvalého bydliště v občanském průkazu.
Výhody a nevýhody fotovoltaických systémů
Fotovoltaika má, ostatně jako cokoliv jiného, své výhody a nevýhody. Dokážeme vás však přesvědčit, že i přes své limity je daleko vhodnější volbou než klasická fosilní paliva.
Výhody fotovoltaiky
- Nižší náklady na energie – snížení nákladů na elektřinu díky vlastní výrobě energie;
- ekologický přínos – snížení uhlíkové stopy a podpora udržitelných zdrojů energie;
- zvýšení hodnoty nemovitosti – Nemovitosti s nainstalovanými fotovoltaickými systémy mají obvykle vyšší tržní hodnotu;
- energetická nezávislost – menší závislost na dodavatelích energie a výkyvech ceny energií na trhu.
Nevýhody fotovoltaiky
- Nutnost počátečních nákladů – i přes dotace je počáteční investice do fotovoltaického systému znatelná;
- závislost na počasí – výkon fotovoltaiky závisí na slunečním záření, jejich efektivita v oblastech s nízkým slunečním svitem nebo v méně slunečné dny bude tedy nižší;
- potřeba údržby – přestože fotovoltaické elektrárny vyžadují minimální údržbu, je důležité zajistit jejich pravidelnou kontrolu a čištění.

Fotovoltaika: Budoucnost energetické soběstačnosti
Fotovoltaické elektrárny představují revoluční technologii, která mění způsob, jakým vyrábíme energii. V době, kdy čelíme globálním výzvám spojeným s klimatickou změnou a nestabilními cenami fosilních paliv, se fotovoltaika stává klíčovým prvkem přechodu k udržitelným a obnovitelným zdrojům energie.
Podstatou fungování fotovoltaických systémů je přeměna slunečního záření na elektrickou energii pomocí solárních panelů. Tato technologie nabízí několik výhod:
- nezatěžuje životní prostředí – fotovoltaika je čistým zdrojem energie, který neprodukuje žádné emise skleníkových plynů ani jiné znečišťující látky;
- nabízí úsporu nákladů – instalací fotovoltaického systému lze výrazně snížit náklady na elektřinu, protože vyrobenou energii využíváte přímo v domácnosti a nemusí tak projít žádnou distribuční sítí;
- zvyšuje energetickou soběstačnost – fotovoltaika umožňuje domácnostem stát se méně závislými na dodavatelích energie a ochránit se před výkyvy cen na trhu;
- lze využít podpory ze strany státu – díky programům jako je Nová zelená úsporám je možné získat finanční podporu na instalaci fotovoltaických systémů, což výrazně snižuje počáteční investiční náklady a činí tyto systémy dostupnější.
Fotovoltaika představuje významný krok směrem k energetické soběstačnosti a ekologickému bydlení. Díky programu Nová zelená úsporám (nebo NZÚ Light) mají domácnosti v České republice jedinečnou příležitost investovat do této technologie s finanční podporou státu.
Přes některé nevýhody a počáteční náklady nabízí fotovoltaické elektrárny dlouhodobé úspory a přínosy pro životní prostředí. Pokud uvažujete o přechodu na obnovitelné zdroje energie, fotovoltaika je skvělým řešením.